Cena utekočinjenega naftnega plina se oblikuje na podlagi kotacij plina na borzah, tečaja dolar/euro in nabavnih pogojev dobaviteljev ter tudi nabavnih poti (v Sloveniji smo seveda v celoti odvisni od uvoza). Nabavne cene UNP se načeloma spreminjajo v korelaciji s ceno nafte, vendar s časovnim zamikom. Končna cena plina, ki jo plača uporabnik je tako odvisna od številnih dejavnikov - od pogojev nakupa, logističnih stroškov in drugih manipulativnih stroškov, ki nastanejo na distribucijski poti, vrst pogodb, nabavnih virov, količin, borznih in valutnih tečajev ipd. V ceno UNP so vključene vse obvezne dajatve in trošarine na energent na nacionalnem nivoju: prispevek Eko sklada, eko taksa, prispevek za obnovljive vire (SPTE in OVE), cena avtoplina pa vključuje tudi trošarino.
V Sloveniji posebne zakonodajne in davčne politike v obliki ukrepov za UNP ni, sprejeti so bili le ukrepi za električno energijo in zemeljski plin. Na Hrvaškem je vlada sprejela ukrep regulacije cen za UNP že leta 2022, kar je osrednji razlog, da se cene razlikujejo. Podobno kot za plin, je višina cen določena tudi za določene prehrambne izdelke ipd.
Jureta smo prek televizijskih ekranov spoznali v 10. sezoni priljubljene oddaje MasterChef, v kateri nas je navdušil s svojo veliko željo po osvajanju…
Preberite večS 1. 1. 2025 bo prišel v veljavo nov cenik vzdrževanja mehovnih plinomerov oz. števčnin in določenih stroškov, ki nastanejo ob ustavitvi distribucije ali…
Preberite več