V zadnjem letu beležimo najbolj pogoste podražitve na nabavnem trgu v zadnjih letih, kar posledično prinaša podražitve cen tudi za končne porabnike. Cene energentov za dobavo v letu 2022 so se v zadnjem letu zato občutno povišale; električna energija za več kot 175 %, cena plina za skoraj 300%, nafta za okrog 65 %. Utekočinjen naftni plin (UNP), ki velja za enega najčistejših fosilnih goriv, nastane kot stranski proizvod pri črpanju zemeljskega plina in nafte (približno 60 % svetovne ponudbe pridobimo tako) ter rafineriranju nafte. Cena energenta je tako v veliki meri odvisna od gibanja cen surove nafte na svetovnih trgih. Slovenija je glede dobave tega vira v celoti odvisna od uvoza, zato ima najpomembnejšo vlogo pri oblikovanju končne cene prav nabavna cena energenta; del cene UNP oblikujejo še zakonsko predpisane trošarine in okoljske dajatve. Kot dobavitelj energije si prizadevamo za čim bolj konkurenčno ponudbo, vendar na dogajanje na globalnih energetskih trgih nimamo vpliva.
Jesen ponovno razveseljuje zveste bralce naše revije Val energije. V tej številki smo se poglobili v priprave na novo ogrevalno sezono, razmišljali…
Preberite večZ 10. avgustom 2023 se spreminjajo Splošni pogoji za dobavo in odjem plina, ki so v veljavi za vse pogodbene stranke družbe Butan plin na področju energetskih…
Preberite več