V zadnjem letu beležimo najbolj pogoste podražitve na nabavnem trgu v zadnjih letih, kar posledično prinaša podražitve cen tudi za končne porabnike. Cene energentov za dobavo v letu 2022 so se v zadnjem letu zato občutno povišale; električna energija za več kot 175 %, cena plina za skoraj 300%, nafta za okrog 65 %. Utekočinjen naftni plin (UNP), ki velja za enega najčistejših fosilnih goriv, nastane kot stranski proizvod pri črpanju zemeljskega plina in nafte (približno 60 % svetovne ponudbe pridobimo tako) ter rafineriranju nafte. Cena energenta je tako v veliki meri odvisna od gibanja cen surove nafte na svetovnih trgih. Slovenija je glede dobave tega vira v celoti odvisna od uvoza, zato ima najpomembnejšo vlogo pri oblikovanju končne cene prav nabavna cena energenta; del cene UNP oblikujejo še zakonsko predpisane trošarine in okoljske dajatve. Kot dobavitelj energije si prizadevamo za čim bolj konkurenčno ponudbo, vendar na dogajanje na globalnih energetskih trgih nimamo vpliva.
V zadnjih letih se vse več podjetij in gospodinjstev sooča z naraščajočimi stroški energentov ter izzivi, ki jih prinašajo podnebne spremembe.…
Preberite večČeprav so prvi jesenski dnevi prijetno topli, je treba pred prvimi nizkimi temperaturami in s tem začetkom nove ogrevalne sezone poskrbeti, da bo naš dom…
Preberite več