Zanimive kolesarske ture lahko najdete na vseh koncih sveta in jih prilagodite svojim zmožnostim in željam. Bi radi premikali lastne meje, se s kolesom dvignili visoko nad oblake? Raje uživate v naravi in varni senci gozdov? Si radi na poti ogledate zanimiva mesta in prenočujete v gostiščih? Kar koli je že razlog za preživljanje dopusta na kolesarskem sedežu, je smotrno pred odhodom podrobno preveriti, kaj vas lahko na tej poti preseneti. Kakšne so temperature ponoči? In pa hrana? Kje boste lahko nakupili hrano in vodo, kako si boste pripravili topel obrok in kakšne omejitve prinaša vaša destinacija?
Zdrav, topel in polnovreden obrok je na fizično zahtevni kolesarski turi še kako pomemben. Pravzaprav je vnos energije vedno ključnega pomena. Tako za rekreativne kolesarje kot tudi za ekstremne.
Glede na to, kje se boste gibali, pa je bistveno, da si pred odhodom odgovorite na spodnja vprašanja.
1. Kje kupim sestavine za obrok – jih moram morda prinesti s seboj?
Ali so na poti mesta oz. vasi s trgovinami, kjer lahko nakupim vse, kar potrebujem? Ali potujem v času kakšnih posebnih lokalnih praznikov? Kakšni so odpiralni časi trgovin? Ali lahko v lokalnih trgovinah dobim vse, kar potrebujem za uravnotežen obrok?2. S čim si bom pripravil topel obrok?
Bom s seboj nosil gorilnik ali si bom pripravil ogenj? Ali zakoni v kraju dopuščajo kurjenje na prostem? Kakšne vremenske razmere pričakujem in ali sem pripravljen za kuhanje v teh razmerah (veter, dež …)? Kje lahko kupim kartuše in koliko ur kuhanja mi vsaka kartuša omogoča?3. Kako si sestavim polnovreden obrok, ki mi bo dal vso potrebno energijo za pot?
Katere sestavine vsebujejo dobre ogljikove hidrate s počasnejšo razgradnjo za počasno sproščanje energije? Katere maščobe so primerne za kolesarsko pot in kateri proteini, ki so nujni za regeneracijo mišic?Če boste do začetne točke svoje poti potovali z letalom, boste morali vse za kuho na poti kupiti na končni destinaciji. V svojo pot torej ne pozabite vračunati tudi tega časa. Saj veste, dober načrt vam prihrani veliko skrbi.
"Off-road" avantura Katarine in Luka
Da je predpriprava bistvena, potrjujeta tudi Luka Roter in Katarina Čepon, ki sta se na prve kolesarske ture odpravila pred petnajstimi leti, danes pa je njuna ljubezen do raziskovanja dežel, narave in načina življenja ljudi v deželah, kamor potujeta, prerasla v planiranje zahtevnih kolesarskih odprav.Luka Roter
Preverite ponudbo plinskih kuhalnikovIzzivi in pasti potovanja
Na kolesarskih turah sta Katarina in Luka vedno samooskrbna, kar pomeni, da nimata podporne ekipe ali organizatorja ter vso svojo opremo, hrano in pijačo vozita sama. Zadnja taka izkušnja je bila pot po perujskih Andih pozimi, na katero sta se pripravljala že leto pred odhodom, tako fizično kot tudi logistično, ko sta natančno po dnevih načrtovala višinske vzpone in dolžino poti, prehrano in aklimitazacijo na visoko nadmorsko višino. Ker v gorskem kolesarjenju navadno niso bistveni prevoženi kilometri, temveč višinski metri vzponov in sama dolžina celotne ture, svojo pot raje opišeta kot 35 kolesarskih dni z več kot tisoč metri vzponov vsak dan, na visoki nadmorski višini. Njuna pot je vseskozi potekala na nadmorskih višinah med 3.000 in 5.212 metri, kolikor je bil visok najvišji prelaz. Na takšnih nadmorskih višinah pa je zaradi redkejšega zraka fizična aktivnost toliko težja in se napor podvoji v primerjavi z aktivnostjo na nizkih nadmorskih višinah. Prav tako sta morala skrbeti, da nista zbolela, predvsem, da nista zbolela za višinsko boleznijo, saj bi to ne le ogrozilo njuno pot, temveč bi lahko bilo življenjsko nevarno. V Andih sta bila v času perujske zime in prav takrat je bila najhladnejša zima v zadnjih dvaindvajsetih letih. Soočiti sta se morala z zelo nizkimi temperaturami. Ponoči, ko sta spala v šotoru, so temperature dosegle tudi pod –16 °C.
To pa ni prvi tovrstni izziv, na katerega sta se podala. V zadnjih šestih letih sta po gorsko-kolesarski poti prečkala Severno Ameriko, preko puščav pa v času njihovega poletja tudi celotno Avstralijo, kjer sta se borila z visokimi temperaturami in odročnostjo. Prečkala sta vulkansko Islandijo, prepleteno z rekami in v petnajstih letih po neutrjenih poteh prekolesarila veliko evropskih držav.
Vas zanima več o kolesarskih turah Luke in Katarine?
Preberite njune vtise, ki sta jih zbrala na svojih blogih:
Z UNP poskrbljeno za topel obrok
Lukova poslovna pot je tesno prepletena tudi s prehrano, saj se v svoji zasebni prehranski svetovalnici (Dietetika Roter) kot klinični dietetik in športni nutricionist že vrsto let ukvarja s prehrano posameznikov ob boleznih in s prehranskim svetovanjem športnikom.Kako po končani nogometni tekmi zagotoviti, da bo prav vse igralce v garderobi pričakala topla prha? Ali pa v kampu, kjer se večji del gostov pod prho…
Preberite večVsi uporabniki portala Moj Butan plin ste lepo vabljeni, da sodelujete v anketi o zadovoljstvu, s katero sodelujete tudi v nagradni igri. Z anketo želimo…
Preberite več